Şeker Yemek İnsanı Acıktırır mı?

Lynn Greiger

Şeker bağımlısı mısınız? Tatlı yiyecekler iştahınızı daha mı açıyor, daha çok yemek isteği mi uyandırıyor? Bu soruların bilimsel bir temeli var mı, yoksa birisinin hayal mahsulü mü?

Yüksek karbonhidratlı diyetler sizi şişmanlatır

Piyasada çok satan ve nasıl formda kalınacağını anlatan gözde kitapların çoğunda, kilo almanın baş suçlusu olarak, karbonhidrat açısından zengin, ekmek, hububat, tahıl gevreği, patates, meyve ve şeker yemenin, kilo almanın baş suçlusu olduğu söylenir. Hepsinin verdiği başlıca açıklama şudur: karbonhidrat yediğiniz zaman insülin seviyeniz yükselir, bu da, vücudunuzun enerji harcamak için, depolanmış yağları kullanmasını önler. Ayrıca, yüksek glisemik indeksi (GI) olan yiyeceklerin daha da zararlı olduğunu, zira daha çok miktarda insulin açığa çıkardıklarını öne sürerler.

Glisemik İndeks (GI)

GI, çeşitli yiyeceklerden belli bir miktar karbonhidrat aldığınızda, kan şekerinizin ne kadar yükseldiğini gösteren bir laboratuar ölçümü. Çoğu zaman, şeker hastalarının kan şeker düzeylerinin çeşitli yiyeceklerden ne şekilde etkilendiğini göstermek için kullanılır, ve gerçekten insülin seviyeleri ile bir alakası yoktur. Ne yazık ki, GI seviyesi kişiden kişiye çok değişir; yani, bir kişide kan şekerinin yükselmesine yol açan yiyecek, bir başkasında bambaşka bir etki yaratabilir. Ayrıca, bilim adamları yiyeceklerde neyin kan glikoz değişimine sebep olduğunu henüz bulamadılar. Kan glikozundaki yükselme, yiyecekteki yağ ve protein miktarından, lif miktarı ve türü, ve besinin çiğ ya da pişmiş olup olmadığından etkilenebilir.

Yüksek GI eşittir yüksek insülin DEĞİLDİR

GI düzeyi yüksek olduğu için çabucak kan şekerini yükselten yiyecekler insülin üretiminde âni bir sıçrama yaratır iddiasına bilimde henüz yer yok. İnsülin üretimini yaratan ilk etmen, tüketilen toplam kalori miktarıdır, yiyeceklerdeki GI değil. Hattâ, kalorinin yiyeceklerdeki karbonhidrat, protein ya da yağdan kaynaklanması dahi önemli değildir: işin gerçeği, yüksek insülin seviyesine ve sonra da yağ depolanmasına aşırı kalori alımı yol açar.

Makale Okuyucu Puanı: 5/10       Oy sayısı: 15

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN