Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

kalp kriziKalp krizinin ilk belirtileri nelerdir? Bu soruya dair verilecek basit bir öneri yaşamınızı kurtarabilir. Yapılması gereken kalp krizi geçiren kişinin bu küçük önerilere dikkat etmesidir. Prof. Dr. Sertaç Çiçek, sizin veya sevdiklerinizden birinin kalp krizi geçirmesi halinde hazırlıklı olmanıza yardımcı olacak pratik önerilerde bulundu.

Kalp krizi birçok insanda kademeli şekilde başlar. Kriz başlangıçta biraz ağrı veya rahatsızlık hissettirir. Gerçekte, kalp krizi belirtisi olup olmadığını dahi fark edemeyeceğiniz kadar hafif ve algılanması güç düzeyde olabilir. Bu belirsizlik de yardım istemenizi tehlikeli bir şekilde ertelemenize yol açabilir. Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek bu nedenle kalp krizini işaret edebilen belirtilere dikkat çekiyor:

* Kalp krizi belirtisi 1: Birkaç dakikadan daha uzun süren veya başlayıp sona eren ardından yeniden başlayan ve özellikle göğüs kafesinin ortasında oluşan bir rahatsızlık. Bu huzursuzluk rahatsız edici bir baskı, ağırlık veya sıkışma şeklinde hissedilebilir.

* Kalp krizi belirtisi 2: Tek veya her iki kolda, sırtta, midede veya vücudun diğer alanlarında ağrı ya da rahatsızlık. Muhtemelen çene ağrısı.

* Kalp krizi belirtisi 3: Nefes darlığı.

Diğer muhtemel kalp krizi belirtileri içerisinde soğuk terleme, bulantı ve baş dönmesi yer alır.


Makale Okuyucu Puanı: 10/10       Oy sayısı: 74

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN