Yumurtlama Döneminizi Öğrenin!

Gebelik planlayan veya gebe kalma için uğraş veren anne adaylarını en çok ilgilendiren konulardan biri de ovülasyonun yani yumurtlamanın ne zaman olacağıdır. Gebelik oluşması  için öncelikle sağlıklı  bir yumurta ve bunu dölleyecek sperm gereklidir.

Yumurtlamayı takiben yumurta yaklaşık 24 saat süreyle canlı kaldığından yumurtlamanın tespiti hem anne adayının doğurganlık  ve hormonal durumunun belirlenmesinde hem de uygun cinsel birleşme zamanının  belirlenmesinde önemlidir. Değişkenlikler olmakla birlikte döllenme olasılılığının daha yüksek olduğu günler adet döneminin ortasındaki günlerdir.

Genellikle adetin 12. , 14. , 16. ve 18. günü girilen gün aşırı düzenli ilişkiler yumurtlamayı (ovulasyon) yakalamada en uygun günler olup gebe kalma ihtimalini yükseltmektedir. Genellikle yumurtlama beklenen adet gününden 14 gün önce olusur. Döllenme olasılığının yüksek olduğu günleri tespit etmek amacıyla bir çok yöntem vardır. Bunların arasında en sık kullanılanşlar;

* Vücut Isısı  Takibi (Bazal Body Temperatür)BBT
* Servikal Mukus Uzama Testi
* Servikal Yumusama Testi
* Luteinize Edici Hormon yükselmesini tespit eden testler(ovulasyon testleri,tükrük, idrar)
* Ultrasonografi ile yumurtlamanın takibi, folikülometri


Bazal Vücut Isısı Nasıl Ölçülür? Çizelgesi Nasıl Tutulur? Güvenilir Midir?

Bazal vücut ısısı (BBT) sabah uykudan uyanıldığında ölçülen vücut ısısıdır. Adet kanamanızın başladığı günden itibaren sabahları vücut ısınızı ölçerek bu çizelgeyi hazırlayabilirsiniz. Isı dil altından termometre aracılığı ile ölçülerek not edilmelidir. Yemek yemek, içmek, ağzı çalkalamak ısıyı değiştirir. Size hekiminizin vereceği tablolara, gelecek ayki adet kanamanızın başlangıcına dek her sabah vücut ısınızı kaydetmeniz gerekir. Bu tabloyu hazırladığınızda adet döneminizin ikinci yarısında vücut ısınızın 1-1.5 derece daha yüksek olduğunu görürsünüz. Vücut ısısı yumurtlama gerçekleştikten sonra progesteron hormonunun etkisi ile yükselir, ve gebelik gerçekleşirse yüksek olarak devam eder. Yumurtlamanın olmadığı vakalarda vücut ısısındada pek değişiklik olmaz. Bu yöntem yumurtlamanın olup olmadığının tespit edilmesi için kullanılan çok kaba bir yöntemdir. Bazı vakalarda yumurtlama olduğu halde vücut ısısında artış olmayabilir. Bu tablolara göre cinsel ilişkinin zamanını belirlemek bazen yanıltıcı olabilir. Günümüzde yumurtalamanın tespit edilmesinde daha hassas testler kullanılmaktadır.

Bir siklusta ovulasyon ortalama olarak beklenen adetten 14 gün önce görülür. Eğer adet dönemi daha uzun veya kısa ise ovulasyon günleri de değişicektir. Örneğin siklus 35 gün ise (35-14=21) 21.gün,eğer siklus 25 (25-14=11) gün ise 11. gün yumurtlama günüdür. BBT takip etmekle ovulasyonun olup olmadığını ve ovulasyon gününü kestirmek mümkündür. BBT takibi ilişki gününü tahmin için de kullanılabilir. BBT ile siklusun 13. günü yumurtlama olduğu tespit edilmişse bir sonraki siklusta adetin 12. günü en ideal ilişki zamanıdır.

Düzenli yumurtlaması olan bir kadında 28 günlük bir siklusun ilk 14 gününde vücut ısısı (BBT) 36-37 derece cıvarındadır. BBT ovulasyondan (yumurtlama) sonraki gün 0,5-1 derece (37 derecenin üstüne) yükselir. Vücut ısısı (BBT) yükseldiğinde gebe kalmak için genellikle zaman geçmiştir. Cinsel birleşme BBT yükselmeden önceki günler içinde olmalıdır. Ovulasyon (yumurtlama) sonrası, luteal faz denilen adet döneminin 2. yarısı başlar. Bu dönemde hormonların etkisiyle (progesteron) BBT 37 derecenin üstünde kalır. Sonraki adetinin ilk gününden itibaren BBT düşer. Eğer gebelik olursa BBT düşmez ve doğuma kadar 37 derecenin üstünde kalmaya devam eder.


Makale Okuyucu Puanı: 10/10       Oy sayısı: 84

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN