Düşük İle İlgili Bilmedikleriniz

Düşük hamileliğin 20. haftasından önce bebeğin kaybedilmesidir- en çok ilk 12 haftada oluşur. Düşükler fark edilen gebeliklerin yüzde 15’inde oluşur, ve şaşırtıcı bir şekilde bütün hamileliklerin yüzde 50’sinde oluşur. Düşük yapan kadınların yüzde 85 kadarı bir sonraki seferde sağlıklı bir hamilelik geçirirler. Düşükle başa çıkmaya çalışırken uzman cevapları kadar düşük yapmış kadınlardan destek alın.

1. Düşük yaptığımı nasıl anlarım?

Düşüğün semptomları değişir. Bazı kadınlar için, en önemli uyarı işareti artık hamile olmadıklarını hissetmeleridir. Düşük yapan kadın çok azdan çok şiddetliye kramp yaşayabilir- veya yaşamaz- ve sıklıkla hafiften şiddetliye kadar değişen kanaması olabilir. Bazı kadınlar düşüğün acısının doğum sancısına benzer tarif ederler.

2. Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?
Eğer düşük yaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişim kurup, bebeği kontrol etmek için ültrason için bir saat saptamak isteyebilirsiniz. Kanamanız ağırlaşınca; eğer yoğun bir karın ağrınız ve kramp varsa,; ateşiniz varsa veya kokulu akıntınız varsa; veya kanamanız bir haftadan fazla sürdüyse doktorunuzla hemen irtibata geçmeniz önemlidir.

3. Bu neden bana oldu?
“Niye” sorusunu sormak veya hatta bir şekilde sorumlu hissetmek normaldir, buna rağmen gerçek şu ki, çok az düşüğün sebebi bazı çevresel faktörler veya akrabalık aktivitelerdir.

4. Düşük yapmak ne kadar sürer?
Genellikle bir kadın krampla birlikte azdan çoğa doğru giden kanama yaşayacaktır. Süreç bir gün de, birkaç gün de sürebilir.

5. Kanama ne kadar sürer?
Eğer düşük tamamlandıysa, kanama bir hafta, en çok iki hafta sürmelidir. Kayıptan sonra birkaç gün bazı küçük kramplar yaşayabilirsiniz. Kanama asla adetin en ağır gününden daha ağır olmamalıdır. Eğer kan kaybı bir saatte bir pedi veya bir tamponu aşarsa veya kanama iki haftadan fazla sürerse, doktorunuza haber verin. Çok kanama olmadan düşük yapmak mümkündür, eğer olursa, embriyo geri içeri çekilebilir. Daha fazla öğrenin.
Makale Okuyucu Puanı: 10/10       Oy sayısı: 209

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN