İkiz Hamileliğinin 9 İşareti

Peg Plumbo

Eğer karnınızda ikiz (veya daha fazla!) bebek taşıyıp, taşımadığınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz! Geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde ikiz bebek oranının yüksek oranda yükselmesinden ötürü bebek bekleyen pek çok anne iki bebeğin yolda olup, olmadığını merak ediyor. İkiz hamileliğin çok rastlanan işaretlerini ve semptomlarını keşfedin ve Birden Fazlasına Hamileler mesaj talosundaki “oradaydım, şunları yaptım” annelerinden çok daha fazlasını öğrenin.

Gebe Kalmaya Çalışmak: Sen Oyunun İlerisinde misin?

Yaşın önemi vardır. Birleşik Devletler’deki çoklu doğum oranın yükselmesinin bir nedeni de hamileliği ertelemedeki eğilimdir. 35 yaşın üzerindeki kadınlarda ikiz oranı yükseliyor ve eğer 50’nin üzerindeyseniz bu oran daha da artıyor. Önemini daha iyi anlatmak için; 25 yaş altında ikiz bebek doğurma şansınız, 35 yaşından sonra doğurma şansınızın yarısından daha az olacaktır.

Desteklenmiş üreme teknolojisi ikiz olasılığını artırıyor. Hem ovülasyon (yumurtlama)-teşvik edici ilaçlar (kısırlık tedavisi) hem de test tüpleri içinde dölleme ikiz sahibi olma olasılığını arttırıyor. 1973- 1990 yılları arasında ikiz bebek doğumları tek bebek oranının iki katı, ve üçüz ve daha fazla bebek doğumları tek çocuk oranının yedi katı kadar arttı. (Obstetriks (Doğumbilim) ve Jinekoloji 1994; 84:101-6)
İkizler ailenizden geliyor olabilir. Hamilelik teşhisinden bile önce, ikiz bebeklere hamile kalma riskinizin yüksek olduğundan şüphe duyabilirsiniz. Ailede ayrı yumurta ikizleri (dizigotik) olabilir, ve yaygın görüşün aksine, illa bir jenerasyon atlamaları gerekmiyor. Eğer annenizin veya büyükannenizin ikizleri varsa, siz de birden fazla yumurta salmanızı sağlayan bu geni taşıyor olabilirsiniz, daha uygun bir deyişle siz de ikiz sahibi olacaksınız.
Makale Okuyucu Puanı: 10/10       Oy sayısı: 165

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN