Çocuğunuz 3 Yaşında Nasıl Olur?

3 yaş 37. ayın başından 48. ayın sonuna kadar olan dönemi kapsıyor. Bu yaştaki çocuklar; resim yapmaktan çok hoşlanıyor, bol bol soru soruyor, kaşık kullanarak kendi yemeğini yiyebiliyor ve kendisi hakkında bilgiler verebiliyorlar. Daha ne mi yapabiliyorlar?

3 yaş çocuğunun genel özellikleri

Bu yaştaki çocuk, el ve parmaklarını kullanmada ustalık kazanmıştır. Kalem, fırça ve makası rahatlıkla kullanabilir. Resim yapmaktan hoşlanır. Çok soru sorar, anlatılanları ilgiyle dinler. Yetişkini gözlemler, yaptıklarını tekrarlamaya çalışır ve davranışları örnek alır. Zamanla yetişkinlerin sık tekrarlanan davranışları çocuk için örnek olmaya başlar. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamaktan çok hoşlanır. Çok soru sorar, anlatılanları ilgiyle dinler. Yetişkini gözlemler, yaptıklarını tekrarlamaya çalışırve davranışları örnek alır. Zamanla yetişkinlerin sık tekrarlanan davranışları çocuk için örnek olmaya başlar. Yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamaktan çok hoşlanır. Oyun sırasında her çocuğun kendi isteklerinin yerine getirilmesi ile ilgili talepleri dikkat çeker. Bu da zaman zaman çatışmalara neden olabilir. Böylelikle diğer çocukların da isteklerinin bulunduğunu, onlarla birlikte olmak istiyorsa bu isteklerin yerine getirilmesi gerektiğini, bunun için de kendi isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini öğrenir. Bazen küfür sayılabilecek kelimeleri kullandığı ve yetişkine karşı çıktığı gözlenebilir. Bu davranışların çeşitli nedenleri olabilir. Çoğunlukla neden, çevresindekilerden duyduğu sözcükleri tekrarlayarak yetişkinin tepkisini çekmektir. Ayrıca büyüdüğünü fark etmesi, kendisini güçlü ve her şeyi yapabilir hissetmesi, yetişkinin kendisine bebek muamelesi yapmasına karşı çıkmasıdır. Hala, gerçekle hayali karıştırma konusunda hayal ürünü hikayeler anlatmaktan hoşlanır. Bazı aileler çocuğun yalan söylediğini düşünerek endişeye kapılır. Oysa bu durum yalan değil, çocuğun bilişsel gelişmesinin gereği, gerçekle gerçek olmayanı tam olarak ayıramamasından kaynaklanan geçici bir durumdur. Çocuk, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edebildiği zaman bu durum kendiliğinden kaybolur.

37-42. aylar

Merdivenden yukarı ayak değiştirerek çıkar ve aşağı inerken her basamakta iki ayağını birleştirir. Alt basamaklardan atlayabilir. Her iki elini işbirliği içinde ustaca kullanabilir. Kalem tutmayı öğrenebilir. Çömelebilir, keskin ve ani dönüşler yapabilir. Bağdaş kurarak oturabilir. Adını, soyadını söyler. 3-4 kelimelik cümleler kurar. Yer bildiren terimleri (alt, üst, iç gibi) anlar. Resimde gördüklerini anlatır. Destek almadan bacağını öne doğru savurarak topa vurur. Tek eliyle top fırlatabilir. İki ayağını yerden kaldırarak zıplayabilir. Bir yere tutunmadan 1 dakika boyunca tek ayak üzerinde durabilir. İki ayağıyla öne doğru zıplayabilir. Yetişkinin çizdiği dik çizgiyi kopya edebilir. Deliklerden ip geçirebilir. Bir modele bakarak daire çizebilir. Makası açıp, kapatabilir. Bakarak 4 küpü yan yana dizebilir. Ulaşamadığı yerlere sandalye ile ulaşmaya çalışabilir. Çizilen resmi seslendirebilir. Kendisine söylenen iki rakamı o sırada tekrar edebilir. Kaşık kullanarak yemeğini yiyebilir. Bebek arabası gibi tekerlekli bir oyuncağı iterek, çarpmadan gezdirebilir. Aynada kendisini gördüğünde ismini söyleyebilir. Kendi başına kıyafetlerinin bir kısmını giyebilir. Cinsiyeti sorulduğunda doğru cevap verip, istendiğinde 5'e kadar sayabilir. "Ne?" ile başlayan sorular sorar. Ellerini yıkayabilir, ancak tam olarak kurulayamaz. Pantolonunu, şortunu indirebilir ve yeniden çekebilir, ancak düğme ilikleme ve fermuar çekmede yardıma ihtiyaç duyar. Kumbaraya para atabilir. Hamurdan değişik şekiller yapabilir. Uzun-kısa, büyük-küçük kavramlarını bilir. Kaç yaşında olduğunu parmakları ile gösterebilir. 1'den 5'e kadar gördüğü rakamları bilebilir. Yeşil, sarı, mav, ve kırmızı renkleri tanıyabilir. Nesnelerin ya da hafif olduğunu anlayabilir. Şeklin 2 parçasını birleştirip bütün oluşturabilir. Birebir eşleme yapabilir. Bu aylarda kız çocukların boyu 85-104 santim, ağırlıkları 10.6-17.5 kilogram arasıdır. Erkek çocukların ise boyu 86-105 santim, ağırlıkları 11.1-18 kilogram arasıdır.

Makale Okuyucu Puanı: 5/10       Oy sayısı: 6

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN