Evlilik Talimi

Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu Itri, Evlilik hazırlıklarını keyifli zamanlara çevirmek için nasıl davranılması gerektiğini açıkladı.

Sevgiyi buldunuz sonunda… Yıllardır aradığınız, geceleri hayallerinizde kim olduğunu keşfetmeyi dilediğiniz, beklediğiniz, umduğunuz o’ydu. O hasretle beklediğiniz soruyu duyduğunuzda, hiç düşünmeden, yerinizden sıçrarcasına “Evet!” dediniz… Ve macera başladı…

Önce yılların birikimiyle hayal ettiklerinizin toplamı vardı aklınızda. Kutlamalar, yapılacaklar, giyecekleriniz, takacaklarınız, balayınız, eviniz ve sonrasında gelen her şey. Ama yapacaklarınız şekillendikçe, işin rengi değişmeye başladı. Etrafınızdaki herkesin bir fikri olduğunu, hepsini dikkate almanız gerektiğini, kırılıp bozulmaya hazır bir sürü insanın yardım adı altında karışmaya başladığını fark ettiniz. Ne kadar özgüveni yerinde bir birey olsanız da etkilenmemek için çırpınsanız da kulak tıkayamadınız. Ve düğün öncesi hazırlıklar sırasında heyecandan elinizi ayağınızı titreten ne varsa, endişeye dönüşüverdi, kalbiniz sıkışır oldu ve stresten karar alamayan, açıklama yapamayan, kaybolmuş bir küçük kıza dönüşüverdiniz.

Peki, tüm bunları kolaylaştırmanın yolları neler? Nasıl insan “evet” derken ki heyecanını canlı tutabilir? Ne yapılmalı ki stresin esiri olunmasın ve keyifle yapılacak seçimler eziyete dönüşmesin? Evlilik yıllar yılı, ağızdan ağza aktarılan bir peri masalı gibi gelir bana. İçine girmeden, kendi hikayenizi yazmaya başlamadan, tam olarak anlayamazsınız içeriğini ve tanımlayamazsınız ne olduğunu. Aslında bu konuda bizlere sunulan bu peri masalına ait aldatıcı açıklamalar suçlanmalı. Evlilik mistik bir şey değil. Evlilik hiç bitmeyen ve hep tavan yapan bir mutluluk yumağı da değil. Evlilik gayet gerçek, oldukça inişli çıkışlı, çoğunlukla uzlaşma gerektiren ama sizi beklenmedik, yepyeni, rengarenk bir diyara götüren bir yolculuk. Bu yolculuğun ilk durağı da düğün.

Düğün amacından şaşmadan yaşansa, çok keyifli, çok huzurlu ve çok mutlu yaşanabilecek bir kutlama aslında. Siz ve o, bir karar alıyorsunuz, hayatlarınızın geri kalanını beraber geçirmek istediğinizi ve birbirinizi ne kadar çok sevdiğinizi tüm sevdiklerinizle paylaşmak ve kutlamak istiyorsunuz. Herkesi davet ediyorsunuz ve gelenlerle bu özel kararı güzel bir şekilde kutluyorsunuz.Makale Okuyucu Puanı: 5/10       Oy sayısı: 14

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN